Duben 2013

Day Out (Má vlast I.)

20. dubna 2013 v 19:35 | Erizu |  BJD
Fascinována úžasným fotopříběhem mé oblíbené BJD majitelky, I-W-Stoopid, jsem se jím nechala inspirovat (doufám, že ne moc) a, když počasí dovolilo, se vydala společně s Kvičkou a jejími BJD na Pražský hrad. Mým cílem bylo zobrazit pohodovou atmosféru přátelského setkání a zároveň ukázat krásy Pražského hradu, tak snad se mi to alespoň trochu povedlo.

Název je vzatý z Smetanova cyklu symfonických básní a Vltava, nejnámější z nich, je něco jako soundtrackem tohoto photoshootu (dokonce jsme jí i slyšely při focení :D), tak si jí kdyžtak poslechněte, pěkně to ty fotky dokresluje.

(Další kousek, na který jsem tak trochu myslela při focení, je Rachmaninovův Moment Musicaux, Presto v E-mol - takové hudební zachycení MeiJunovi osobnosti.)

A ano, vím, že jsem pozadu s Deníkem náhodného stalkera, už se na tom pracuje (jako kdyby to někoho zajímalo :D) .
_________________________

Utterly fascinated with photostory from my favourite BJD owner I-W-Stoopid, I wanted to do something similar (hopefully not too much). So when the weather permited it I set out to Prague castle, along with my friend Kvicka and her BJD boys.

I wanted to capture the easy going atmosphere of friendly get-together and at the same time showcase the beauty of Prague castle... I hope I at least partly succeeded. The title translates as 'My homeland' and it's the name of Bedřich Smetana's set of symphonic poems, one of which - Vltava - I had stuck in my head when creating this (and we even heard it playing in front of the castle :O). Give it a try, it's an amazing piece and it captures the Prague spirit perfectly.

(Another song which might go with this photoshoot is Rachmaninoff's Moment Musicaux, Presto in E minor - the main melody is somehow serene yet bold and the undertones are crazy and whirlwind-like, it pulls you in instantly and it keeps getting faster and more forceful... just like MeiJun.)